Bağ-Kur Primi Nedir ve Nasıl Ödenir? 2023 Bağ-Kur Primi Ne Kadar?

İşletme sahiplerinin kendileri için ödedikleri sosyal güvenlik primine Bağ-Kur adı verilir. Her yıl asgari ücrete bağlı olarak değişen Bağ-Kur prim ödemelerini yapan işletme sahipleri, sağlık hizmetleri ve emeklilik gibi haklarını güvence altına alırlar. İşletme sahipleri, Bağ-Kur prim tutarları ve ödeme yöntemleri hakkında da bilgi edinmek istemektedir.

2023 Bağ-Kur Primi Ne Kadar?

SGK tarafından belirlenen sigorta prim tutarları her yıl asgari ücrete bağlı olarak değişmektedir ve geçmiş ödeme durumlarına göre değişkenlik göstermektedir. 2023 yılı için Bağ-Kur primi tutarları şu şekildedir:

 • Geçmiş dönem borcu olan ve aylık Bağ-Kur ödemesini düzenli yapmayanlar için en düşük 3.452,76 TL,
 • Geçmiş dönem borcu olmayan ve aylık Bağ-Kur ödemesini düzenli yapanlar için ise %5 indirim uygulanarak en düşük 2.952,36 TL olarak belirlenmiştir.

Bağ-Kur Prim Borcu Nasıl Sorgulanır?

Bağ-Kur prim borçlarınızı öğrenmek için e-Devlet, SGK’nın web sitesi, Alo 170’i arayarak veya bankanızın mobil uygulaması üzerinden Bağ-Kur ödemesi ekranına girerek sorgulayabilirsiniz. SGK’nın web sitesi üzerinden de Bağ-Kur prim borcunuzu hemen sorgulayabilirsiniz.

TC kimlik numaranız ve e-devlet şifrenizle SGK’nın online tahsilat sayfasına giriş yaptıktan sonra, “4/B SİGORTALI TAHSİLATLARI” ve “BAĞ-KUR CARİ DÖNEM” seçeneklerini seçerek güncel dönem Bağ-Kur prim borcunuzu öğrenebilirsiniz. Aynı sayfadan geçmiş dönem borçlarınızı ve toplam borçlarınızı da sorgulayabilirsiniz.

Cari Dönem Nedir?

Cari dönem; mevcut, devam eden dönem anlamına gelir. Bağ-Kur cari dönem borcu, henüz son ödeme tarihi geçmemiş prim borcunu ifade eder. Her ayın Bağ-Kur ödemesi için son tarihi, takip eden ayın sonudur. Bu süre içinde ödenmesi gereken borç, cari borç olarak nitelendirilir. Eğer bu tarihe kadar ödenmezse, borç geçmiş dönem prim borcu olarak kabul edilir.

Bağ-Kur Primi Ödeme Yöntemleri Nelerdir?

Bağ-Kur prim borçlarınızı ödemek için üç farklı yöntem bulunmaktadır:

 1. İlk yöntem, e-devlet şifrenizle SGK internet sitesine giriş yaparak borçlarınızı sorgulayıp kredi kartıyla ödeme yapmaktır.
 2. İkinci yöntem, kimliğinizle bankaya gittiğinizde vezne görevlisi aracılığıyla TC kimlik numaranızı vererek borçlarınızı sorgulayabilir ve ödemenizi yapabilirsiniz.
 3. Üçüncü yöntem ise, SGK prim ödemelerinizi yapacağınız bankanın mobil uygulamasına giriş yaparak Ödemeler ve SGK Ödemeleri seçeneklerinden ödeme işlemini gerçekleştirmektir.

Sizler de tüm bu süreçler hakkında profesyonel, mali ve hukuki destek almak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.

Share on
4 Replies to “Bağ-Kur Primi Nedir ve Nasıl Ödenir? 2023 Bağ-Kur Primi Ne Kadar?”
 1. Merhabalar, yeni prim tutarları erken ödemede 3957 TL oldu. Ben bu ödemeyi 1 gün ile kaçırdım ve gecikme zammı ile 4722 TL ödedim. ! günlük gecikme nedeni ile diğer tutarlarım da 4628 TL olarak güncellendi. Şimdi, 1 gün için ben sürekli 4628 TL mi ödeme zorunda kalacağım? Teşekkürler.

  • Merhabalar.
   Belirttiğiniz gibi 2023 Asgari Ücret zammından sonra; erken ödemede yeni prim tutarı 3.957,17 TL olarak belirlendi. 5 puanlık erken ödeme indirimini sağlamak için ödemelerinizi düzenli yapmanız gerekli. Dolayısıyla, bir sonraki yapılandırmaya kadar primlerinizi 4.627,87 TL olarak ödemeye devam etmeniz gerekiyor.

   • Cevabınız yanlış, geciken ayın primini ödeyip bulunduğu ayın priminide en son bade tarihine kadar ödediği durumda yeniden 5 puanlık indirimden yaralanma hakkı doğar.

  Bir cevap yazın