Büyüme Odaklı Pazarlama (Growth Marketing) Nedir?

Büyüme odaklı pazarlama, artan rekabet ortamıyla birlikte işletmelerin hedeflediği bir pazarlama stratejisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Geleneksel pazarlama stratejilerinden farklı olarak farklı kanallar ve stratejilerle sık sık denemeler yaparak büyüme tekniklerini kullanır ve pazarlama harcamalarını büyüme odaklı olarak optimize eder. Varış noktası uzun vadeli, sürdürülebilir ve ölçülebilir bir büyüme olan girişimlerin kapsamlı bir yol haritası belirlemesi ve son yılların yükselen trendi “growth marketing” hakkında fikir sahibi olması gerekiyor.

Growth Marketing Nedir?

Growth Marketing, yani Büyüme Odaklı Pazarlama ölçülebilir hedeflerinize sürdürülebilir şekilde ulaşmanıza imkan tanıyan, yüksek tempolu testlere ve veriye dayalı bir pazarlama yaklaşımıdır. Büyüme pazarlamasını, markaların sürdürülebilir ve ölçülebilir büyüme elde etmesine öncülük eden uzun vadeli stratejik bir metadoloji olarak tanımlayabiliriz.

Pazarlama aksiyonları çoğunlukla website trafiğini ve satışları arttırmaya odaklanırken, uçtan uca huni optimizasyonu ile hareket eden büyüme odaklı pazarlama ise veri odaklı ve bütünsel bir yaklaşım benimser.

Günümüzde pazarlama süreçleri, geleneksel pazarlama ve dijital pazarlama kavramları altında yürütülmektedir. Büyüme pazarlaması ise ağırlıkla dijital pazarlama süreçlerini şirketin gelirlerini arttırmaya, maliyetlerini düşürmeye ve müşteri yaşam değerini, memnuniyetini yükseltmeye odaklayacak şekilde çalışır. En iyi büyüme pazarlaması uzmanları, sonuç almak için analitik, test, psikoloji, tasarım, kullanılabilirlik, teknoloji, metin yazarlığı ve daha fazlası gibi birden fazla beceriden ve disiplinden yararlanır. Yalnızca bir ürün veya hizmetten “sizi sadece haberdar etmeye ve bilgilendirmeye” çalışan, boşa harcanan reklam harcamaları yerine artık bütçe ve tüm pazarlama aksiyonlarının birer metriğe dayandırıldığı büyüme pazarlaması modeli daha fazla benimsenir hale geldi. Büyüme pazarlaması analistleri ve uzmanları yaptıkları tüm işlerde test etmeyi, ölçümlemeyi ve veri odaklı karar almayı alışkanlık haline getirmişlerdir.

Growth Hacking Kavramı Hakkında

SEO, sosyal medya ve basılı reklamcılık gibi belirli faaliyetlerle sınırlı pazarlama disiplinlerini tanımlamak kolay; ancak çok farklı stratejiler içeren growth hacking için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Nitekim büyüme odaklı pazarlamanın bir parçası olan bu yaklaşım içerik pazarlamasından kodlamaya kadar birçok stratejiyi kapsıyor. Bu da başarının başarıyı doğurduğu, daha düşük maliyetlerle daha hızlı sonuçların alındığı viral döngüler anlamına geliyor.

Büyümenin “hack” olarak adlandırılması, pazarlamacıların müşteri kazanmaya yönelik geleneksel sistemi “hacklemeleri” ve genellikle daha ucuz alternatifler bulmasından kaynaklanıyor. Öte yandan growth hacking yöntemlerinin sürdürülebilir büyüme yerine patlayıcı bir büyümeye odaklandığını belirtmekte fayda var. Bu nedenle bazı şirketler uzun zaman almasına rağmen geleneksel yöntemlere sadık kalarak markayı insanların zihninde inşa etmeyi tercih ediyor.

Growth hacking stratejileri için öne çıkan pazarlama kanallarını şöyle sıralamak mümkün:

• E-posta,
• Mobil uygulamalar,
• Sosyal medya,
• CRM,
• Arama motoru optimizasyonu (SEO),
• İçerik pazarlama, vb.

Growth Marketing Stratejisinin Temel Bileşenleri Nelerdir?

A/B testi: A/B testi veya değişkenli test güçlü bir Growth Marketing stratejisinin temel uygulamalarından biridir. A/B testi ve çok değişkenli, e-posta pazarlaması, açılış sayfaları, sosyal medya reklamları ve diğerleri dahil olmak üzere çeşitli biçimlerde kullanılabilir. AB testi bir dizi çoklu test dağıtmayı içerir. Her testte performansı artırmak için başarılarınızı sürekli olarak yineleyerek, bu varyasyon etrafında gelecekteki pazarlama kampanyalarını optimize edebilirsiniz. A/B testinden verim alabilmek için bir hedef kitle grubunda hangi içeriğin yankı uyandırdığını anlamak için özelleştirilmiş segmentlere odaklanmakta fayda vardır. Öte yandan A/B testleri farklı varyasyonları test etmek için büyüme stratejisinde sıklıkla kullanılmaktadır.

Kanallar arası pazarlama: Kanallar arası pazarlama pek çok farklı pazarlama türünü içinde barındırmaktadır. Bunlar; çapraz kanal pazarlama, e-posta pazarlaması, sms pazarlaması, uygulama içi mesajlar, uygulama bildirimleri gibi sayılabilmektedir. Kanallar arası pazarlama şirketin hedef kitlesine göre şekillenmektedir Müşterilere ulaşmak için farklı kanalları kullanmaya odaklanan bir yaklaşımdır. Kanallar arası pazarlama ve yapacağınız AB testleri hedef kitlenizin hangi kanallardan iletişim kurduğunu, hangi kanallardan etkileşim aldığınızı anlamada etkili olacaktır. Böylece büyüme pazarlaması stratejilerinizi bu alanlara kaydırarak başarı sağlayabilirsiniz.

Müşteri yaşam döngüsü: Müşteri yaşam döngüsü, müşterilerinizin şirketiniz hakkında bilgi edinirken, etkileşimde bulunurken, satın alırken veya dönüştürürken ve şirketinizle yeniden etkileşim kurarken çıktıkları yolculuktur. Büyüme pazarlamacılarının odaklandığı üç kritik yaşam döngüsü aşaması vardır. Bunlar;

  • Etkinleştirme
  • Besleme
  • Yeniden etkinleştirme

Yukarıda saydığımız her aşama, müşteri deneyimine katkıda bulunan bir faktör olarak belirli bir rol oynar ve genellikle belirli kampanyalarla işaretlenir.

Etkinleştirme: Aktivasyon aşamasıdır. Şirketlerin tüketici dikkatini ve ilgisini harekete geçirmeye çalıştıkları yaşam döngüsünün ilk aşamasıdır. Büyüme pazarlamacıları, aşinalık ve güvenilirlik oluşturmak için müşterileri karşılama, ilk katılım, denemeler ve diğer tanıtım kampanyalarıyla hedefler.

Besleme: Yetiştirme aşamasıdır. Şirketlerin ilişkileri güçlendirmek için tüketicileri beslediği ve meşgul ettiği aşamadır. Bu aşama genellikle, satışlar, promosyonlar, son güncellemeler, haber bültenleri ve daha fazlası gibi markalardan gelen çapraz kanal pazarlama müşterilerinin çoğunluğunu oluşturur.

Yeniden etkinleştirme: Bu aşama bir yeniden etkinleştirme aşamasıdır. Şirketlerin, satın alma sonrası, vazgeçme, sadakat veya geri kazanma gibi kampanyalar aracılığıyla müşteri bağlılığını ve bağlılığı artırmak için müşteri katılımını yeniden etkinleştirdiği bu aşamadır.

Önem açısından hiçbir aşama diğerinden daha ağır basamaz. Müşteriler doğal olarak bu yaşam döngüsü boyunca kendi hızlarında ilerler, ancak büyüme pazarlaması ihtiyaca özel kampanyalardan oluşan bir cephanelik kullanarak değişen ihtiyaçlarını proaktif olarak karşılar.

Büyüme Pazarlaması İçin Stratejiler

Büyüme pazarlaması stratejileriyle ilgili her adımı attığınızı düşünebilirsiniz, ancak bu sadece burada bitirmek değil. Ürününüzü geliştirmek, bu stratejilerin içgörüleriyle her zaman güncel kalmasını sağlamak için her gün yapmanız gereken şeydir. Bu, müşteri ihtiyaçları ve rekabet asla durmadığı için bunları uyguladıktan sonra durup beklemeyin demektir. Bu yüzden her zaman bir adım önde olmalısın. Sonunda, büyüme pazarlama stratejilerinizi daha iyi geliştirmek için şu sekiz adımı uyguladığınızdan emin olun:

  1. Müşterilerinizin ihtiyaç duyacağı ürünü yarattığınızdan emin olun.
  2. Pazarınızı gerçekten hedefleyin.
  3. Doğru büyüme pazarlama modelini seçin.
  4. Mükemmel ilk izlenimle müşterilerinizi aktif tutun.
  5. Farklı kanallarla yaklaşarak müşterilerinizi elinizde tutun.
  6. Potansiyel yönlendirmelerinizi tahmin edin ve hesaplayın.
  7. Ürününüzü geliştirmeye devam edin.
Share on
Bir cevap yazın