Cloud Migration (Bulut Migrasyon) ve Modernisation Nedir?

İşletmeler IT Süreçlerini Bulut Ortamına Taşırken Nelere Dikkat Etmelidir?

İşletmenizi geleneksel mimaride tutmak kısıtlayıcıdır, işletmenizin üretkenliğine ve büyümesine zarar verebilir. Rakiplerinizin önüne geçmek ve işletmenizin büyümesini izlemek için işletmenizin bulut geçiş hizmetlerini benimsemeyi düşünmesi gerekir.

Cloud Migration ve Modernisation Nedir?

Buluta geçiş yani cloud migration, bir işletmenin (veriler, hizmetler, süreçler ve diğer iş bileşenleri dahil) uygulamalarını bir bulut bilişim ortamına taşıma sürecidir. Genellikle bu öğelerin şirket içi veri merkezlerinden ve sunuculardan buluta veya bir bulut ortamından diğerine geçişini içerir.

Cloud Modernisation yani bulut modernizasyonu ise, uygulamalarınızı ve veri tabanlarınızı bulut hizmetleri için optimize etmeyi içerir. Bu süreç, yazılımınızı bulut için daha uygun hale getirmek için yeniden düzenlemeyi, özellikle eski uygulamaları kullanımdan kaldırmayı ve performansı artıran diğer değişiklikleri yapmayı gerektirebilir.

Bulut Migrasyon Sürecinde Yaşanan Zorluklar

Buluta geçiş birçok avantajlar sağlasa da, sürecin kendisi zorludur. Engellerden bazıları mevcut BT altyapısından kaynaklanırken, bazıları harici bir yapıdan kaynaklanır.

1. Bütçe tahmini:
Bulut maliyet tasarrufu sağlar, ancak harcamaları planlamak zor olabilir. Hesaplama süresi ve depolama kapasitesinin dalgalanan tüketimi ile masraflar genellikle beklediğinizden yüksek gelebilir.

2. Veri transferi:
Buluta veri aktarımı genellikle çok zaman alır. Neyse ki, bazı sağlayıcılar, verileri fiziksel olarak donanıma kopyalama hizmeti sunar.

3. Güvenlik açığı bulunan güvenlik politikası:
Verileri güvende tutmak satıcının sorumluluğunda olsa da, şirket tarafından bazı önlemler alınmalıdır.

Erişim ve yönetici hakları dikkatli bir şekilde dağıtılmalıdır. Şirket çalışanları, işlerini yapmak için gereken en az izne sahip olmalıdır.
Bulut verilerine erişim, tanımlanan IP adreslerinden tanımlanan sayıda makine için sınırlandırılmalıdır.

4. Hükümet düzenlemeleri:
Hükümetlerin çoğu vatandaşlarının mahremiyetine değer vermeye başladı. Bu yüzden hem ülkemizde hem de Avrupa ve ABD’de bir dizi düzenleyici eylem oluşturuldu ve müşterilerin verilerinin nerede ve nasıl saklanacağı konusunda mevzuatlar düzenlendi.

Avrupa Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR) yasasına göre, kişisel verilerin denetleyicisi, bilgiler üçüncü bir tarafça işlenmiş olsa bile verilerin güvenliğinden sorumludur. Bu, kontrolörlerin, bu veriler üçüncü bir tarafa aktarılırken kişisel verilerin gizliliğini sağlamakla yükümlü olduğu anlamına gelir.

Sonraki yıllarda başka kısıtlamalar ortaya çıkabilir. Bu nedenle şirket, bulut sunucularının güvenliğini dikkatli bir şekilde değerlendirmeli ve en güvenilir olanı seçmelidir.

Buluta Geçiş İçin Bilmeniz Gerekenler

BT uzmanlığı olmayan kurumların buluta geçiş öncesinde, belirli stratejik kararlar almaları gerekiyor.

Bulut bilişim, uygulamalara pratik erişim imkanı vermesinin yanı sıra, maliyet ve ölçeklenebilirlik avantajlarıyla öne çıkıyor. O’Reilly’nin bu yıl yayınladığı bir rapora göre, dünyadaki kurumsal iş gücünün yüzde 88’i bulut üzerinde en az bir uygulama kullanıyor.

Ancak geleneksel iş süreçlerini buluta taşımak isteyen şirketler için bilinmesi gereken dinamikler, zorluklar ve prosedürler söz konusu. Bu yazımızda, buluta başarılı ve sorunsuz bir geçiş için göz önünde bulundurmanız gereken konuları mercek altına aldık.

Şirketler Hangi Bulut Bilişim Teknolojisi Seçmeli?

Hangi bulut dağıtım modelini seçeceğiniz işletmenizin ihtiyaçlarına göre değişir. Bu yüzden bu modeller hakkında detaylı bilgiye sahip olmanız gerekir.

1. Genel Bulut: İşletmelerin sunucu alanını paylaştığı ve kesintisiz olarak bir arada var olduğu bir bulut ortamıdır. BT hizmetlerinin çoğu, her yerde ve her zaman erişim sağlamak için genel buluta güvenir.

2. Özel Bulut: Özel bulut, yalnızca bir işletme tarafından kullanılmak üzere tasarlanmış bir bulut ortamıdır. Bu durumda, veri merkezi ya şirket içinde kullanılabilir ya da tesis dışında bir yerde muhafaza edilir.

3. Hibrit Bulut: Hem genel hem de özel bulutların birleşimidir. Her iki bulut ortamının özellikleri, düzenlenmiş bir deneyim sunmak için entegre edilmiştir. İşletmeler genellikle BT altyapısını yönetmek için özel bulutu ve ağ yüklerini yönetmek için genel bulutu kullanır.

Share on
Bir cevap yazın