EORI Numarası Nedir? Hangi Durumlarda İhtiyaç Duyulur?

İşletmeler ve kişiler, tüm gümrük işlemlerinde EORI numarasını kullanmak zorundadır. EORI numarası, uluslararası ticarette bir işletmenin veya kişinin kimliğini tanımlamak için kullanılan bir numaradır. EORI numarası almak için başvuru işlemleri çevrimiçi olarak yapılabilir ve bu işlem sırasında belirli unsurlara dikkat etmek gerekmektedir.

EORI Numarası Nedir?

EORI numarası, Avrupa’da ihracat ve ithalat faaliyetlerinde bulunan bazı kuruluşlar tarafından kullanılan tanımlayıcı bir numaradır ve Ekonomik İşletmeciler Kayıt ve Kimlik Numarası olarak bilinir. EORI numarası, AB üye devletleri tarafından verilen ve iki kısımdan oluşan bir tanımlayıcı numaradır. İlk kısım, numarayı veren AB üye devletinin ülke kodunu, ikinci kısım ise o üye devlette benzersiz olan bir kod veya numarayı içerir.

Estonya’da EORI kaydı 2009 yılında zorunlu hale getirilmiştir. Tüm ithalat-ihracat faaliyeti yürüten şirketlerin Estonya’da EORI kaydı yaptırması gerekmektedir. EORI kaydı, başvuran herhangi bir kişi ya da şirketin menşe ülkesine bakılmaksızın işlemlerini aynı prosedürle yapabilmesinin en önemli avantajıdır.

EORI Numarasına Neden İhtiyaç Duyulur?

EORI numarası, bir şirketin AB’ye mal ithal etmek, AB’den mal ihraç etmek veya AB üzerinden transit yapmak gibi işlemler gerçekleştirmesi için gereklidir. Bunun yanı sıra EORI numarası aşağıdaki durumlarda da gereklidir:

 • Gümrük Beyannamesi vermek,
 • Giriş/Çıkış Özet Beyannamesi sunmak,
 • Gümrük bölgesinde Geçici Depolama Beyannamesi vermek,
 • Deniz veya hava yoluyla taşıma yapmak amacıyla taşıyıcı olarak hareket etmek,
 • Taşıyıcı olarak hareket etmek,
 • Avrupa Birliği’ne üye devletin ulusal mevzuatının kayıt gerektiren durumlarında,
 • AB gümrük mevzuatına göre bu numarayla işlem yapılması gerektiğinde ihtiyaç duyulur.

Estonya’da EORI Numarası Nasıl Alınır?

Kişi veya kuruluşların EORI numarası alabilmeleri için yasal statüleri ve yürüttükleri faaliyetler ile tanımlanan bir “Ekonomik Operatör (EO) olmaları gereklidir. Estonya Vergi Dairesi’nden (EMTA) bu numarayı almak için, Estonya merkezli bir şirketin gerçek veya tüzel kişinin yasal temsilcisi tarafından elektronik ortamda başvuru yapması yeterlidir. Bu işlem e-hizmet ortamında gerçekleştirilir.

İlgili sisteme giriş yaparak, “Gümrük” bölümüne tıklanır ve ardından “Haklar ve Yükümlülükler” sayfasına girilir. Bu sayfadan “Ekonomik Operatörler Kayıt ve Kimlik” sekmesine girilir. Başvurunun yapılabilmesi için tüzel kişi temsilcisine erişim izni verilmiş olmalıdır. Ayrıca, gönderilen başvurudaki bilgileri değiştirmek ve bir EORI kaydını sonlandırmak için ilgili temsilcinin “EORI numarasına başvurma ve yönetme” erişim izni olmalıdır.

EORI Numarasına Başvururken Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

Bu belgelerin hepsi, bir kişinin EORI numarası başvurusunu yapmak için Estonya Vergi ve Gümrük Kurulu’na sunması gereklidir:

 1. Kurum tarafından sağlanan başvuru formu,
 2. EORI numarası başvurusu yapan kişinin kimlik belgesinin bir kopyası,
 3. Şirketin kimlik bilgilerini gösteren bir belge, (KDV numarası gereklidir)
 4. TIR Karnesi ve bunların birer kopyası.

2022 yılında bu numarayı başvururken, Estonyalı ve yabancı kuruluşlar için gerekli belgeler aynıdır. Temel bir gereksinim, kuruluşun bir KDV numarasına sahip olmasıdır. Yani bir şirketin EORI sistemine erişebilmesi için Estonya veya kendi ülkesinde KDV kaydının olması gerekmektedir. Sonrasında, yukarıdaki belgeler Estonya Vergi ve Gümrük Kurumu’na sunulmalıdır.

EORI Numarası İngiltere ve Amerika’da Geçerli mi?

EORI numarası, Avrupa Birliği üyesi olan ve gümrük veya fiziksel malların ithalat ve ihracatıyla uğraşan şirketleri etkiler. Numara, şirketin yerleşik olduğu üye ülke tarafından atanır ve diğer tüm Avrupa Birliği üye ülkelerinde geçerlidir. Ayrıca, EORI sistemi, 2009 yılında uygulanmaya başlandığından beri, gümrük numarasının yerine geçer.

 

Sizler de tüm bu süreçler hakkında profesyonel, mali ve hukuki destek almak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.

Share on
Bir cevap yazın