Eşi Türk Vatandaşı Olan Yabancı Vatandaşlar Nasıl Boşanır?

Her boşanma süreci zordur. Ama bir yabancı vatandaşla, bir Türk vatandaşının boşanması; iki Türk vatandaşın boşanması göre daha zordur. Bu cümle size matematik işlemi gibi gelebilir. Bu nedenle bu yazımızda özellikle yabancı ülke vatandaşı olan kişilerin nasıl boşanabileceğinin detaylarına bakacağız.

Yabancı Evliliklerde Boşanma Daha Karmaşık

Evlilik herkes için zordur. Bu zorlukların üzerine yeni bir ülke, yeni bir kültür ve yeni bir yaşam eklenince daha da zor olabiliyor. Boşanma kararı verdikten sonra sizlerin özellikle bir Türk vatandaşına göre daha dikkatli olmanız gerekiyor. Çünkü iki Türk vatandaşının boşanmasına göre sizin durumuz daha karmaşık olabilmektedir. Temel noktalar, çeşitli ihtimaller gözetildiği ve hukuki danışmanlık alındığı sürece boşanma süreciniz hızlanacaktır.

Hangi Ülke Hukuku Uygulanır?

Öncelikle eşlerden birinin Türk diğerinin, yabancı olduğu ya da her ikisinin de yabancı olduğu durumda açılan boşanma davasına yabancı evliliklerde boşanma denir. İki durumda da Türk boşanma hukuku uygulanır. Eğer bulunduğunuz yerde aile mahkemesi kurulu değilse asliye hukuk mahkemesi yabancılarla boşanma işlemlerine bakabildiğini bilmeniz gerekir.

Türk Milletlerarası Özel Hukuk Mevzuatına baktığımızda 13.madde boşanma, ayrılık sebepleri ve hükümleri eşlerin müşterek milli hukukuna tabidir demektedir. Örnek vermek gerekirse Alman vatandaşı ile evli olan bir Türk, ister Almanya’da isterse de Türkiye’de ikametgâhı olduğu takdirde Türkiye’de boşanma davası açabilmektedir.

Boşanma Süreci Hayati Birçok Konuyu İçerir

Boşanma davasında sadece evliliğin sona ermesi değil, velayet, nafaka, tazminat ödeme gibi birçok şeyin içinde bulunması yanı sıra yabancı vatandaş olanlarda Türk hukukunu anlaması, oturma izni ve daha birçok hayati konu gündeme gelmektedir.

Haklarınızı Koruyan Bir Avukatla Çalışan

Bu noktada boşanma mümkün olsa da her aşamanın titizlikle takip edilmesi ve size doğru bilgilendirme yapılması gerekmektedir. Bu noktada, Avukat Beyza Bayrakçı’dan hukuki danışmanlık alabilir, yıpratıcı olan boşanma sürecinizi hızlı bir şekilde ve menfaatlerinizi korunarak kazanabilirsiniz.

 

Share on
Bir cevap yazın