Kasım İndirimlerinde Bilinçli Tüketici Olmak

E-ticaret satışlarının ve cirosunun en yüksek olduğu Kasım ayında alışveriş hareketliliği hızlandı. Geçen yılın son iki ayındaki faaliyetleriyle 60 milyar lira ciro elde eden markalar, bu yıl 150 milyar lirayı hedefliyor.

Kasım İndirimleri Başlıyor

Dünya markalarının ve tüketicilerin merakla beklediği Kasım indirimleri dönemi başladı. Markalar, bu yılki kampanya döneminde %100’lük bir artış bekliyor ve 100-150 milyar lira civarında kazanç bekliyor.

Black Friday indirimleri Türkiye’de “Muhteşem Cuma”, “Efsanevi Cuma”, “Beklenen Cuma” gibi farklı isimlerle biliniyor. Tüketiciler online alışveriş yapmayı tercih ediyor. Çinli e-ticaret devi Alibaba’nın 11 Kasım’da Bekarlar Günü’nde başlayan Kasım etkinliğinde tüm dünyada tanıtımını yaptığı Alışveriş ve İndirim Günü, online satışları tetiklediği için KOBİ’lere de fırsatlar sunuyor. Birkaç yıldır Türkiye’deki birçok marka, Türk tüketicilerinin motivasyonlarını ve ihtiyaçlarını karşılamak için Kara Cuma’yı yerelleştirmeye başladı. Ancak çoğu Türk e-ticaret sitesi Kara Cuma veya bir hafta erken başlayıp Pazartesi günü biten indirimleri kabul etmektedir. Kasım ve Aralık ayları arasındaki toplam ciro şirketlerin tüm yıllık e-ticaret cirosunun yaklaşık dörtte birini oluşturuyor.

1 Yıl Biriken İhtiyaçlar Karşılanıyor

Bu yıl, bu kampanyalarla toplam 1,4 milyar ürünün satılması planlanıyor. Geçen yıl sadece Kara Cuma günü olan 26 Kasım’da online kart ödemeleri bir önceki haftaya göre %30 artarak yaklaşık 14,5 milyar TL’ye ulaşmıştı. Bu yıl önceki yıllardan farklı olarak tüketiciler, yıl boyunca biriktirdikleri talepleri, ihtiyaçlarını satın alma-karşılama eğilimindedir. Özellikle enflasyonun artmasıyla birlikte tüketiciler bu yıl, yıl boyunca ihtiyaç duydukları ürünleri edinmek için indirim dönemlerini bekliyor. Hatta satın alınan ürünlerin başında deterjan gibi temel ihtiyaçlar ön plana çıkıyor.

E-İhracatı Unutmayın

Ticimax e-ticaret sisteminin kurucusu ve TOBB e-ticaret komitesi üyesi Cenk Çiğdemli, indirim süresinin sadece Türkiye’de değil dünyada da geçerli olduğunu hatırlatarak, “Satıcılar ve e-ticaret siteleri sadece Türkiye’yi değil tüm dünyayı hedefleyebilir. Bu dönem söz konusu olduğunda global düşünmek ciroları katlar. Ayrıca Noel ve Şükran Günü’nün de bu döneme denk gelmesi e-ihracatta şansımızı daha da artıracak. Web sitelerine eklenebilecek e-ihracat modülleriyle kısa sürede istenen ülkeye satışa başlamak mümkün.” dedi.

Kampanyayı Fırsata Çevirmenin Yolları:

RTB House Türkiye Ülke Müdürü Can Tunçer, satış potansiyeli önemli ölçüde artarken pazarlama profesyonellerinin dijital pazarlamada nelere dikkat etmesi gerektiğini şöyle sıralıyor:

  • Erişimi artırın
  • Kampanyaya erken başlayın
  • Promosyon kampanyasını ne kısa ne de uzun tutun
  • Ortalama sipariş tutarını göz önünde bulundurun

Sıfırdan Başlayacaklara İpuçları

Özellikle kampanya döneminde online satış yapmak isteyen KOBİ’lerin dikkat etmesi gereken birkaç noktadan bahsetmemiz gerekiyor. Her ne kadar tüm pazaryerlerinin mağaza açma süreçleri farklı olsa da her biri temelde birbirine çok benzeyen sistemleri bulunuyor. İlk olarak KOBİ’lerden ticari evraklarını ve satış yaptıkları kategoriye yönelik uzmanlık bilgilerini paylaşmaları istiyorlar. Burada KOBİ’lerimizin dikkat etmesi gereken en önemli nokta ise ilk etapta tüm pazaryerlerinde mağaza açmak çok fazla zaman ve mesai gerektireceği için hangi pazaryerlerinde olması gerektiğini doğru seçmeleridir. Öncelikle kendi kategorilerinde bulunan ürünlerin yoğunlukla satışının ayrıştığı pazaryerlerini tercih etmeleri en doğrusu olacaktır. Bu pazaryerleri ülkenin en büyük pazaryerleri olabileceği gibi o ürün grubuna özel olarak hazırlanmış dikey pazaryerleri de olabilir.

Share on
Bir cevap yazın