Kira Gelir Beyannamesi İstisna Tutarı Ne Kadar?

Mart ayına girmemizle birlikte gelir beyannamesinde hareketli günler başladı. Peki, bir önceki yıla ait konut kira geliri elde edenlerden kimlere istisna uygulanacak?

Her yıl mart ayı içerisinde ödenmesi gereken gelir vergisi 1 Mart’ta başladı. Ay sonunda sona erecek beyannameden istisna tutarı mesken kira geliri 2022 yılı için 9.500 TL, olarak belirlendi. 2021 yılı içinde 7.000 TL olarak belirlenmişti.

İstisnadan Yararlanma Hakkının Ortadan Kalkması

Bu noktada önemle dikkate alınması gereken konu; istisna tutarının üzerinde gelir beyan edilmemesi durumunda istisnadan yararlanma hakkının ortadan kalkmasıdır.

Kira Gelir Beyannamesi İstisnası İçin Diğer Şartlar

2021 yılı için mesken kira gelirlerinin 7.000 lirası, 2022 yılı için ise 9.500 lirası gelir vergisinden istisna tutulacaktır. Bu tutarın altında kalan mesken kira gelirleri için yıllık gelir vergisi beyannamesi verilmesi gerekmemektedir.

Birden fazla konut beyannamesi, istisnası, giderlerin düşülmesi veya kira getirisi beyannamesi hakkında daha fazla bilgi almak bizimle iletişime geçebilirsiniz. Bayrakçı Danışmanlık olarak mali ve hukuki konularda sizlere hizmet vermekteyiz.

 

Share on
Bir cevap yazın