Mali Süreçler Elektronik Ortama Taşınıyor

Maliye Bakanı Nureddin Nebati, kamu maliyesinde yeni bir dönem başlattıklarını belirterek, “Geliştirdiğimiz yerli ve milli yazılım teknolojisiyle bütçenin oluşturulmasından kesin hesabın çıkarılmasına kadar tüm mali süreçleri elektronik ortama taşıyoruz.” dedi.
Maliye Bakanı Nureddin Nebati, twitter’daki hesabından “Bütünleşik Kamu Mali Yönetim Bilişim Sistemi” hakkında bilgi verdi.

Geliştirdikleri yazılımların önemine dikkat çeken Nebati, “Kamu maliyesinde gerçekleştirdiğimiz teknoloji reformu ile yeni bir dönemi başlatıyoruz. Geliştirdiğimiz yerli ve milli yazılım teknolojisiyle bütçenin oluşturulmasından kesin hesabın çıkarılmasına kadar tüm mali süreçleri elektronik ortama taşıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Nebati: Tüm mali süreçler elektronik ortama taşınacak - 1

Nureddin Nebati’nin paylaştığı infografikte, Bütünleşik Kamu Mali Yönetim Bilişim Sistemi Projesinin bazı detayları da aktarıldı.

Buna ilişkin, muhasebe bilgi sistemlerinin elektronik belge altyapısı ve açık kaynak yazılım mimarisi ile uluslararası standartlara uygun olarak uygulanması merkezi yönetim bünyesindeki tüm idari birimlerde ve ihtiyaç duyan diğer kurumlarda gerçekleştirilmektedir.

Elektronik Fatura Uygulaması

Proje kapsamında muhasebe sistemleri ile uyumlu bir gider yönetim sistemi hayata geçirilmiş, elektronik fatura uygulaması ile kağıt fatura kullanımı ortadan kaldırılmış, elektronik tahsilat altyapısı güçlendirilmiş, elektronik garanti altyapısı genişletilmiş ve elektronik belge dönüşümü gerçekleştirilmektedir.

Share on
Bir cevap yazın