NACE Kodu Nedir? Ne İşe Yarar?

Avrupa Birliği’nde Ekonomik Faaliyetlerin İstatistiki Sınıflaması anlamına gelen NACE kodu, iş yerlerinin çalıştıkları alanlara göre tehlike sınıflarını belirleyen sistemin oluşturduğu 6 haneli bir koddur. 

Bu sebeple altılı faaliyet kodu olarak da bilinir. NACE kodu uygulaması, “Tüm Ekonomik Faaliyetlerin Uluslararası Standart Sanayi Sınıflaması (ISIC)” ile bağlantılıdır.

NACE Kodu Nedir? 

NACE kodu günümüzde birçok işletme açısından önem taşımaktadır. Hem ekonomik faaliyetler için istatiksel veriler hazırlanmasına yardımcı olur hem de bunların yayılmasında önemli bir başvuru kaynağı olarak işlevi vardır. 

Kişiler de bir işletme kurmadan önce mutlaka Ticaret Odası kaydını yaptırmadan önce bu kodu öğrenmeli ve hangi tehlike sınıfında olduğunu öğrenmesi gerekir. Hem iş sağlığı hem de gerekli tüm güvenlik tedbirlerinin alınmasında bu kodun önemli bir yeri vardır. 

NACE Kodu Ne İşe Yarar? 

Ticaret Odası’ndan alacağınız bu kod, şirketin tehlike derecesini belirler. İş yerinizin tehlike derecesini (çok tehlikeli, tehlikeli, az tehlikeli) öğrenerek iş güvenliği gerekliliklerini yerine getirmeniz, işinizi sorunsuz sürdürmenizi de sağlar. 

NACE Kodu Tehlike Sınıfları: 

Tehlike sınıfı tespit edilirken o işyerinin yaptığı iş esas alınır. 

  • Az Tehlikeli: Gıda, perakende alışveriş, büro hizmetleri vb. 
  • Tehlikeli: Kesme, boyama, imalat vb. 
  • Çok Tehlikeli: Maden, tersane, inşaat vb. 

NACE Kodu Ülkemizde Kullanılıyor mu? 

NACE Kodu, Avrupa Birliği’ne uyum çalışmaları kapsamında bazı kurumlar tarafından kullanılmaktadır. Örneğin, Maliye Bakanlığı ve Gelir İdaresi Başkanlığı NACE kodu uygulamasını kullanmaktadır. 

E-ticaret NACE Kodu Nedir? 

E-ticaret alanında faaliyet yürütmek istiyorsanız e-ticaret NACE kodunuzu ve iş alanınızın doğurduğu sorumlulukları öğrenmek için iş güvenliği uzmanları ve mali müşaviriniz ile iletişime geçebilirsiniz. 47.91.14 NACE kodu Radyo, TV, posta yoluyla veya internet üzerinden yapılan perakende ticaret/elektrik elektronik e-ticaret faaliyetleri için kullanılmaktadır. 

E-ticaret alanında yeni bir iş yapmaya başlayacaksanız öncelikle bir e-ticaret sitesine sahip olmanız gerekmektedir. E-ticaret yapabilmek için ise bir şirket sahibi olmanız gerekmektedir. Şirketinizi kurarken şirket türüne karar vermek ile işe başlamalısınız. Şirket türünüz sahip olduğunuz sermaye miktarı, potansiyel iş hacminiz, ortaklık durumunuz, hedefleriniz dikkate alınarak belirlenmektedir. Şirket türlerine göre tabii olunan vergi kanunlarını da gözden geçirerek kurulum işlemlerinize başlayabilirsiniz.  

E-ticarete başlamak için güvenilir bir altyapı sağlayıcısına ihtiyacınız bulunmaktadır. Firmamızla iletişime geçerek e-ticaret sitesine sahip olmanız için gereken tüm hizmetleri edinebilirsiniz. İlk etapta,15 günlük ücretsiz deneme süresinden yararlanabilir ve ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde tespit edebilirsiniz. E-ticaret siteniz için öncelikle site ismi ve firma renklerinizi belirlemeli ve site kurulum aşamasında firmamıza bildirmelisiniz. İş alanınıza uygun bir isim seçmeli ve site tasarımının her kullanıcı için anlaşılır olmasına özen göstermelisiniz. NACE kodununuz gerektirdiği koşulları iş yerinizde sağlamalı ve iş sağlığı ve güvenliği kanununa aykırı bir durumda kalmamaya özen göstermelisiniz.   

NACE Kodu Listesi 

Tüm NACE kodlarının bulunduğu bir liste vardır. En güncel faaliyet kodları listesini aşağıda size vereceğimiz linke tıklayarak öğrenebilirsiniz. 

GİB Nace Kodu   

Ayrıca İTO, TOBB ve TÜİK’nin internet siteleri üzerinden güncel NACE kodu listesi araması yapabilir ve kodlara kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Hâlihazırda NACE kodu kullanıyorsanız vergi levhanızın “Ana faaliyet kolu ve kodu” kısmında, NACE kodunuzu bulabilirsiniz. 

Share on
Bir cevap yazın