Gerçek Kişi Ortak Şirket Kuruluşu İçin Yapılacaklar
ŞİRKET KURULUŞU İÇİN İZLENECEK YOL HARİTASI 
(ŞİRKET ORTAĞI GERÇEK BİR KİŞİ İSE)

1. Unvan Kullanım İzninin Alınması; Türkiye’de kurulacak olan yeni şirkete, Türkiye yetkili makamları tarafından unvan kullanım izninin alınması için burada kullanmak istediğiniz şirket isminin tam olarak bildirimi.

  • Şirket unvanın arkasında gelecek en az bir adet iştigal konusu seçilmelidir.
  • Ticaret (Alım-satım) ve fason üretim yanında şirket kendisi de ileride üretim yapmayı planlıyorsa bize bildirilmesi gerekmektedir. Şirket unvanın sonuna bu işler için gerekli ekleri, sizin beyanınıza göre biz ekleyeceğiz.
  • ÖRNEKLER;
  • BAYRAKÇI MALİ MÜŞAVİRLİK VE HUKUK SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ
  • BAYRAKÇI BAĞIMSIZ DENETİM VE DANIŞMANLIK LİMİTED ŞİRKETİ

2. Şirket Ana Sözleşmesinin Hazırlanması; Şirketin hangi işleri yapacağı konusunda konu başlıklarını bizimle paylaşırsanız buna ilişkin Ana sözleşmenizi hazırlayıp onayınıza sunacağız. Örnek; Trafo sistemleri, Demir Çelik ürünleri ticareti, Elektrik elektronik ürünleri vb. sektörlerin belirlenmesi.

3. Şirket Merkezi; Türkiye yetkili makamlarından alınan unvan kullanım iznini size ilettikten sonra şirket unvanına göre hazırlanmış Kira Kontratı. Bu kira kontratında yer alan adres şirketin merkez adresi olarak tüm kayıtlarda yer alacaktır. Kontratın hazırlanması için hukuk departmanımızdan yardım talep edebilirsiniz.

4. Şirket Sermayesi; Şirket ortağı tarafından, Türkiye’deki şirket için koyulacak sermaye tutarı belirlenip tarafımıza bildirilmelidir. Sermaye tutarı ilk etapta şirketin Türkiye’de yapacağı işlerle tutarlı olmalıdır.

5. Şirket Ortağı ve Yetkilisi Olacak Gerçek Kişi Pasaport Sureti; Şirket ortağı olacak ve şirketi temsile yetkili olacak gerçek kişinin Pasaport Sureti (Bu evrak Türkiye’de “Yeminli Tercüman” tarafından tercüme edilip noterden “aslı gibidir” onayı alınacaktır.)

6. Şirket Kuruluş İşlemleri; Şirket kuruluş işlemleri için gerekli evrakların tamamlanıp tarafımıza gönderilmesinden sonra, burada başvurular yapılıp kuruluş işlemleri için imza aşamasında randevu oluşturulacaktır. Bu randevuda şirket ortağı ve yetkilisi olan kişi Ticaret Sicilinde şahsen imza atacaktır. (Bu işlem sırasında ayrıca “Yeminli Tercüman” Ticaret Sicilinde” huzurda bulundurulması gerekmektedir.)

7. Şirket Kuruluş İşlemleri Tamamlandıktan Sonra Yapılacaklar; Şirket kuruluş işlemleri Ticaret Sicilinde tamamlandıktan sonra;

a) Türkiye’deki noterden, yeni şirketin yetkili temsilcisi adına 2 adet imza sirküsü çıkarılacaktır. (Bu işlem sırasında ayrıca “Yeminli Tercüman” noterde huzurda bulundurulması gerekmektedir.)

b) Türkiye’deki noterden, yeni şirketin buradaki resmi işlemlerini devlet daireleri ( vergi dairesi, ticaret sicili vb.) nezrinde takip edebilmemiz için, şirket temsilcisi tarafından bize 1 adet “Muhasebe ve Mali Müşavirlik İşleri”ne özel vekaletname verilmesi gerekmektedir. (Bu işlem sırasında ayrıca “Yeminli Tercüman” noterde huzurda bulundurulması gerekmektedir.)

c) Türkiye’deki “Vergi Dairesi” tarafından şirket adresine kontrole gelinecek ve burada düzenlenecek tutanak yine şirket yetkilisi tarafından imzalanacaktır.

8. Ücretlendirme ve Masraflar;

Şirket kuruluşu işlemleri için müşavirliğimizin ücret fiyat listesini talep edebilirsiniz.

Şirket kuruluş işlemleri için resmi dairelere yatırılacak harçlar, sizin adınıza yapılacak ödemeler ve giderler ile resmi evrak tercüme ücretleri ve alınacak “Yeminli Tercüme” hizmeti bedeli ayrıca yansıtılacaktır.

Detaylı bilgi ve sorularınız için tarafımızla iletişime geçebilirsiniz.

Share on
Bir cevap yazın