2022 Yılı Kira Gelir Beyannamesi Nasıl Verilir?

Konut ve işyeri üzerinden belli miktarın üzerinde kira geliri elde eden bireylerin Gelir İdaresi Başkanlığına, kira gelir beyannamesi vermesi gerekmektedir.  Mart ayının gelmesiyle birlikte kira geliri hesaplamaları ve araştırmaları hız kazandı. Çünkü yıl boyunca sağlanan kira geliri her yıl mart ayında beyan ediliyor. Peki, gelir beyannamesi nasıl verilir ve hesaplama nasıl yapılır kısaca bir bakalım.

Hazır Beyanname Doldurma İşlemleri

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) ‘Hazır Beyanname’ sistemine giriş yaptıktan sonra açılan ekrandaki, “Beyanname Doldur” menüsünün içine girerek hazır önceden hazırlanmış olan beyannamenizi kontrol edip, istediğiniz değişiklikleri yaptıktan sonra beyannamenizi onaylayabilirsiniz. Bu arada milyonlarca gayrimenkul sahibini ilgilendiren beyan dönemi bu yıl için 1-31 Mart tarihleri verilmesi ve iki taksitte ödenmesi gerekmektedir.

Gelir Beyannamesi Danışmanlık Hizmetleri

Hazır beyanname dolduramayanlar için bir diğer yöntemde mali müşavirlik ve danışmanlık hizmeti veren kuruluşlardır. Sizin için eksiksiz hizmet sağlayan bu firmalar ile doğru adımlar atabilirsiniz.

Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği oranlarda, kira getirisinin beyanname olarak düzenlemesi amacı ile Bayrakçı Danışmanlık olarak sizlere hizmet vermekteyiz. Daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Share on
Bir cevap yazın