GSS Nedir? Borcu ödememek mümkün mü?

Bilindiği üzere eğitim hayatını tamamlamış olan reşit bireyler, sağlık hizmetlerinden faydalanmak için GSS primi ödemek durumundalar. 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu’na göre, anne veya babası sigortalı çalışmakta olanlar lise ve dengi öğrenim görmeleri hâlinde 20 yaşını, yükseköğrenim görmeleri hâlinde ise 25 yaşını dolduruncaya dek ailesinin bağlı olduğu kurumdan sağlık hizmeti almaya devam edebilmektedir.

GSS Prim Ücreti Hakkında

GSS prim tutarı, brüt asgari ücretin yüzde 3’ü oranında uygulanmakta. 2022 Ocak itibariyle asgari ücrete gelen zamla birlikte 150,12 TL olan prim ücreti, Haziran 2022’de asgari ücrete yapılan yeni zam ile 194,13 TL olarak tahsil edilmeye başlandı. Ayrıca gününde ödenmeyen prim borçları için gecikme faizi işletilmektedir.

GSS Primi Ödememek İçin

İkamet edilen hane içindeki kişi başı gelirin asgari ücretin 3’te 1’inden az olması durumunda yine bu kişi veya kişilerden GSS primi ödemesi alınmamaktadır. 2022 yılı dahilinde hane başı geliri 1.668 TL altında olan kişilerin GSS primi ödemesi gerekmiyor. Bunun için ilgili kurumda Gelir Testi yaptırılmalıdır.

Gelir Testi Nasıl Yaptırılır

Gelir tespiti başvuruları, kişinin ikametinin bulunduğu il veya ilçenin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından yapılmaktadır. Bu tespiti borç yansıtılmadan önce yaptırmakta fayda var. Çünkü tespit sonucunda bundan faydalanabileceğiniz sonucu çıksa dahi geçmişe dönük borçlarınız silinmemekte ve tahsil edilmesi gerekmektedir.

Share on
Bir cevap yazın