Veraset İlamı Nedir, Nereden Alınır?

Bir bireyin vefatının ardından mirasın paylaşımı için gerekli olan en önemli aşamalardan biri veraset ilamı almaktır. Sizin için çok sorulan ve sıklıkla araştırılan veraset ilamı nedir, nasıl alınır? Veraset ilamı nereden ve nasıl çıkartılır? Sorularının cevaplarını hazırladık. 

Veraset İlamı Nedir?

Veraset ilamı diğer adıyla mirasçılık belgesi, murisin vefatından sonra miras üzerinde hak sahibi mirasçıların olduğunu ve miras paylarını gösteren resmi belgedir. Yetkili kurumlar tarafından mirasçının tespiti için en önemli belgedir.

Veraset ilamı olmadan mirasta hakkınız olduğunu belirtemezsiniz ve mirasa dair söz hakkına sahip olamazsınız. İlamı aldıktan sonra paylaşımı aşamasına geçilir. Bu noktada son derece büyük bir öneme olduğunu söyleyebiliriz.

Veraset İlamı Nasıl Alınır?

Farklı kaynaklara göre veraset ilamı için süre olduğu belirtilir. Ancak bu ilamı çıkarmak için herhangi bir süreye tabi değildir. Sadece mirasçılara herhangi bir taşınmaz malın miras olarak kalması durumunda, mirasçıların 3 ay içerisinde veraset ilamını çıkarması gerekmektedir. İlamı çıkarmak için gerekli belgeler; ölüm belgesi,  veraset ilamı talebini belirten dilekçe,  nüfus kayıt örneği yeterlidir.

Türk Vatandaşı Olmayanların Dikkat Etmesi Gereken Nedir?

İlamı almak için başvurulacak yer, önceden sulh hukuk mahkemeleriyken kanunda yapılan değişiklikle noterlere de veraset ilamı çıkarabilme yetkisi verilmiştir. Bu noktada istisnai durum; Türk vatandaşı olmayan kişilerin noterden veraset ilamı alamamalarıdır. Sadece sulh hukuk mahkemelerinden başvurabilirler.

Miras Paylaşımında Hukuki Danışmanlık

Mirasçıların miras hakkı için 3. kişilere ispatını belirtmek için aldıkları veraset ilamı dikkate etmeniz gereken yegâne şey, taşınmaz mirasın kalması durumunda 3 ay süre içerisinde ilamın çıkartılmasıdır. Eğer çıkartılmazsa ağır vergi cezalarıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Miras paylaşımı hakkında Bayrakçı hukuki danışmanlık olarak size hizmet vermeye hazırız.

Share on
Bir cevap yazın