İskonto Nedir? Türleri, Hesaplaması ve Avantajları

Bir ürün veya hizmet satışı yapan kişi ve işletmeler, genellikle ürün fiyatlarını daha cazip hale getirmek amacıyla toplu alımlarda indirim yapar. Bu durumda, işletmelerin iskonto hesaplama işlemine ihtiyaçları vardır. Özellikle satış sürecinde karlılığın büyük ölçüde etkilenmemesi için iskonto oranının doğru bir şekilde hesaplanması oldukça önemlidir. Yanlış bir hesaplama veya formül kullanımı, karlılığın önemli ölçüde düşmesine neden olabilir.

İskonto hesaplaması yapacak olan kişi ve işletmeler, bu nedenle “İskonto nedir?” ve “İskonto oranı nasıl hesaplanır?” gibi sorulara cevap arar. “İskonto Nedir? Nasıl Hesaplanır?” başlıklı bu yazımızda sizlere iskonto hakkında detaylı bilgi vereceğiz. Yazımızı okuyarak iskonto konusunda daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

İskonto Nedir?

İskonto, ticari işlemlerde belirli bir miktar veya oran üzerinden mal veya hizmet alan kişi ve işletmelere yapılan fiyat indirimlerine verilen isimdir. Kısacası, ürün ve hizmet satın alacak olan kişilere yapılan indirimi ifade eder.

İskonto her zaman net fiyat üzerinden yapılır. Örneğin, bir ürünün satış fiyatı 1000 TL ise, iskonto uygulandığında bu ürün belirli bir oranda veya miktarda indirilir ve müşteri ürünü daha uygun bir fiyata satın alır. Genellikle, iskonto oranı alıcı ve satıcı arasında yapılan bir anlaşma ile belirlenir.

İskonto Türleri Nelerdir?

İskonto yapmak isteyen kişi ve işletmeler, genellikle belirli iskonto türlerine göre indirim uygular. Belirli iskonto türleri şunlardır:

 • İç İskonto: Peşin senet değerleri üzerinden yapılan iskonto türüdür.
 • Basit İskonto: Kısa vadeli yapılan ıskontoları ifade eder.
 • Yüzde İskonto: Temel indirim oranları ile yüzde hesaplaması yapılan iskonto türüdür.
 • Ters İskonto: İndirim oranı veya indirimli fiyatın baz alındığı iskonto yöntemidir.
 • Çoklu İskonto: Birden fazla koşul ile yapılan iskonto türüdür.
 • KDV İskonto: KDV’nin satış fiyatından düşüldüğü iskonto türüdür.

İskonto Hesaplaması Nasıl Yapılır?

İskonto nedir sorusuna yanıt arayanların merak ettiği bir diğer konu da iskonto hesaplamasının nasıl yapıldığıdır. İskonto hesaplaması yapmak için uygulanacak iskonto türünün belirlenmesi gerekir.

İskonto Türüİskonto Hesaplama Formülü
Yüzde İskonto(İlk Fiyat – İndirimli Fiyat) / İlk Fiyat x 100
Ters İskonto(İndirimli Fiyat x 100) / (100 – İskonto Oranı)
KDV İskonto(KDV Dahil Satış Fiyatı * 20%) / (1 + 20%)

Örneğin, yüzde iskonto hesaplaması yapmak isteyen bir işletmenin ürün satış fiyatı 100 TL ise ve bu ürünü 80 TL’ye satacaksa, iskonto oranını şu şekilde hesaplar: (100 – 80) / 100 x 100 ve iskonto oranı %20 olarak bulunur.

Ters iskonto hesaplaması yapmak isteyen kişi ve işletmeler, 100 TL’lik bir ürünü 80 TL’ye %20 iskonto oranı ile satarken ((80 x 100) / (100 – 20)) formülü ile hesaplar.

KDV oranı üzerinden iskonto yapmak isteyen işletmeler, KDV dahil ürün satış fiyatı 120 TL olan bir ürün için (120 TL x 20%) / (1 + 20%) formülü ile iskonto oranını hesaplayabilirler.

İskonto Vermenin Avantajları ve Faydaları

İskonto uygulamak isteyen kişi ve işletmeler, genellikle iskonto yapmanın sağladığı avantajlar ve faydalar nedeniyle bu yöntemi tercih eder. İskonto nedir sorusuna yanıt arayanların, iskonto yapmanın avantajları hakkında da bilgi sahibi olması gerekir. İskontonun faydaları şunlardır:

 • İskonto vererek bir ürün veya hizmetin fiyatını düşürmek, müşterilerin bu ürünü veya hizmeti daha uygun fiyatlarla almasına olanak tanır.
 • Müşteriler, indirimli bir üründen daha fazla satın alma eğilimindedir.
 • İskonto vermek, ürün veya hizmet satışlarını artırmaya yardımcı olur.
 • Stok fazlası ürünlere iskonto uygulamak, bu ürünlerin stoklarını azaltmak için bir yöntem olarak kullanılabilir.
 • İskonto, işletmelerin nakit akışını hızlandırmaya yardımcı olur.
 • Sepet bazlı veya adet bazlı verilen iskonto oranları, müşterilerin markaya olan sadakatini artırır.
 • Rekabetçi bir pazarda iskonto yapmak, işletmelerin pazar payını artırmalarına yardımcı olabilir.

Her ne kadar iskonto, indirimli satış yaparak karlılığı azaltan bir yöntem olsa da satışları artırmada ve yeni müşteri kazanmada işletmelere büyük katkı sağlar. Bu nedenle, satışlarınızı artırmak, rekabetçi pazarlarda yer almak ve müşteri sadakatini artırmak istiyorsanız, ürünlerinize iskonto uygulayabilir ve daha fazla satış yapabilirsiniz.

Sizler de tüm bu süreçler hakkında profesyonel, mali ve hukuki destek almak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.

Share on
Bir cevap yazın