Şahıs Şirketleri ve Ticaret Sicil Numarası

Bir ticari işletmeye sahip olan kişi ve işletmeler belirli dönemlerde elde ettikleri kazançlar üzerinden vergi ödemesi yapar. Genellikle bu ödeme sürecinde de kişi ve işletmelerin vergi numarası ile ödeme yapması gerekir. Vergi ödeme süreçlerinde ise kişi ve işletmeler ödeme zamanı geldiğinde vergi numaralarını sorgulama eğilimi içerisine girer. Bazı kişiler bu numarayı kolayca bulabiliyor olsa da bazı kişiler kolay bir şekilde vergi numaralarını bulamamaktadır.

Vergi Numarası Nedir?

Vergi numarası, ya da yaygın olarak bilinen kısaltmasıyla VKN, kişi ve işletmelerin vergi ödeme süreçlerinde kullandıkları numaralardır. Şahıs şirketleri veya tüzel kişiliğe sahip olan şirketler, kamu kurumlarında vergi öderken 10 haneli vergi numaralarını kullanır. Her şahıs ve işletme için bu numara benzersizdir. Vergi numaraları, kişi ve işletmelerin vergi ödemelerinin kayıt altına alınmasını ve takip edilmesini sağlar.

Vergi Numarası Nasıl Alınır?

Vergi numarası alma süreci şahıslar ve tüzel kişiler için farklılık gösterir. Türkiye’de yaşayan yabancılar da belirli adımları izleyerek vergi numarası alabilirler.

Vergi numarası almak isteyenlerin, vergi dairelerinden bu numaraları almaları gerekir. Gerçek kişiler vergi numarası almak istediklerinde, öncelikle notere gidip nüfus cüzdanlarını tasdik ettirmelidir. Noterden tasdik edilen nüfus cüzdanı fotokopisi ile ilgili vergi dairesine başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Tüzel kişiler ise, tescil belgesi ve şirket kuruluş sözleşmeleri ile vergi dairesine başvurur.

Ülkemizde yaşayan yabancı kişiler de vergi numarası alabilir. Yabancıların, işlemlerini İnteraktif Vergi Dairesi’nin internet sitesi (ivd.gib.gov.tr) üzerinden yapması gerekmektedir. Siteye girdikten sonra “Yabancılar için Potansiyel Vergi Kimlik Numarası” bağlantısına tıklayarak, açılan ekrandaki formu doldurup “Tamam” butonuna tıklamaları yeterlidir. Bu işlemin ardından Türkiye’de ikamet eden yabancılara otomatik olarak vergi numarası verilir.

Vergi Numarası Nereden Öğrenilir?

Vergi numarasını öğrenmek isteyen kişi ve işletmeler, belirli platformlar üzerinden bu bilgiyi edinebilirler. Kişi ve işletmelerin vergi numaralarını “E-devlet” veya “İnteraktif Vergi Dairesi” üzerinden öğrenmeleri gerekmektedir. Bilgi güvenliğini sağlamak ve bilgi sızıntısının önüne geçmek için, bu platformlar dışında herhangi bir yerden sorgulama yapılmamalıdır.

Vergi Numarası Sorgulama

Vergi numarası sorgulama, yani vergi kimlik numarası sorgulama işlemi, internet üzerinden kolayca yapılabilir. Genellikle bu işlem, İnteraktif Vergi Dairesi’nin internet sitesi üzerinden gerçekleştirilir. Vergi numarası sorgulama işlemi için izlenmesi gereken adımlar şunlardır:

  1. ivd.gib.gov.tr adresine giriş yapın.
  2. İnteraktif vergi dairesi sitesinin üst kısmında yer alan Doğrulamalar bölümüne tıklayın.
  3. Açılan listede vergi kimlik numarası sorgulama bölümüne tıklayın.
  4. İlgili ekranı inceleyin ve “Sorgula” butonuna tıklayın.

Bu adımları tamamladıktan sonra, sorgulama ekranında girdiğiniz bilgiler ile eşleşen vergi kimlik numarasını görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca, E-devlet üzerinden de “Vergi Kimlik Numarası Sorgula” hizmetini seçerek, internet vergi dairesi ile kolayca vergi kimlik numarası sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Şahıs Vergi Kimlik No Sorgulama

Vergi kimlik numarası sorgulama işlemi, tüzel kişiliğe sahip olmayan kişiler için de yapılabilir. Şahıs vergi kimlik no sorgulama işlemi sırasında, İnteraktif Vergi Dairesi’nin internet sitesinde belirtilen adımların tamamlanması gereklidir. Bu süreçte, vergi numarası sorgulaması yapılacak kişinin bilgileri doğru şekilde girilmelidir. Aksi takdirde, şahıs vergi kimlik no sorgulama işlemi gerçekleştirilemez.

Şirket Vergi Kimlik No Sorgulama

Şirket vergi kimlik no sorgulama işlemi, tüzel kişiliğe sahip şirketlerin vergi numaralarını öğrenmek için yapılır. Şirket vergi kimlik no sorgulama adımları da İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden tamamlanmalıdır.

Şirket vergi no sorgulama sürecinde, vergi numarası öğrenilmek istenen şirkete ait bilgilerin eksiksiz ve doğru bir şekilde girilmesi gerekmektedir. Bu bilgileri girdikten sonra, “Şirket Vergi No Sorgulama” işlemini tamamlayabilirsiniz.

Şahıs Şirketlerinin Vergi Numarası Olur mu?

Evet, şahıs şirketlerinin bir vergi numarası bulunur. Şahıs şirketi sahiplerinin T.C. Kimlik numarası, aynı zamanda vergi numarası olarak kullanılır. Bu nedenle, alım-satım ve faturalandırma işlemlerinde şahıs şirketi sahibinin T.C. Kimlik numarası yazılarak süreçler yürütülür.

Ticaret Sicil Numarası ile Vergi Numarası Aynı mı?

Hayır, Ticaret Sicil Numarası (Ticaret Sicil No) ile Vergi numarası birbirinden farklıdır. Vergi numaraları, vergi ödemeleri için kullanılan numaralardır ve vergi dairelerinden alınır. Ticaret sicil numarası ise Ticaret Siciline kayıtlı kişi ve işletmelere verilen numaradır.

Vergi numarası 10 haneli bir numarayken, Ticaret Sicil Numarası 16 hanelidir ve MERSİS üzerinden tanımlanır. Bu nedenle, Vergi numarası ve Ticaret Sicil numarası birbirinden oldukça farklıdır.

Sizler de tüm bu süreçler hakkında profesyonel, mali ve hukuki destek almak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.

 

Share on
Bir cevap yazın