Türkiye’deki Evimi Nasıl Satabilirim?

Yurtdışında yaşayan birçok Türk vatandaşı Türkiye’de gayrimenkul alım ve satımı yapmaktadır. Son dönemde gayrimenkul sektöründeki fiyat artışı özellikle de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konut kredilerinde, faiz indirimine gideceği açıklamasından sonra emlak piyasasında hareketli günler başladı. Peki, yurtdışında yaşayanlar Türkiye’deki evini nasıl satabilir? Gelin bunun detaylarına birlikte bakalım.

Evinizin Satışı Sırasında Önemli Hususlara ve Risklere Dikkat Edilmeli

Türkiye’de konut satışlarının büyük bir bölümünün ikinci el olduğunu size söyleyebiliriz. Evet, hızla yapılan yeni konutlara rağmen hala ikinci el ev satışları oranı oldukça yüksek. Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları Türkiye’deki evlerinin satışı sırasında önemli hususlara ve risklere dikkat etmelidir. Yoksa büyük bir maddi yükle karşı karşıya kalabilirler.

Vekâlet Verilerek Ev Satışının Gerçekleşmesi

Ev satmak için Türkiye’ye gelip şahsi başvuru yapabilir veya vekâlet vererek vekilleriniz aracılığıyla evinizin satışlarını gerçekleştirebilirsiniz. Ev satışı sadece Tapu Sicil Müdürlüğü’nde yapılabilir.

Satış Sırasında Gerekli Evraklar


Öncelikle satacağınız evin üzerinde haciz, tedbir veya vergi borcu olmaması gerekmektedir. Böyle bir şeyin olması durumunda tapuda sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Satıcı olarak istenen evraklar; tapunun aslı ya da fotokopisi, nüfus cüzdanı, pasaport, zorunlu olmamakla birlikte belediyeden alınan “vergi borcu yoktur” yazısı, belediyeden alınan emlak beyan değerini gösterir belge ve vekil tayin edilecekseniz noter onaylı vekâletnamenin aslı gerekmektedir.

Ciddi Bir Vergi Yüküyle Karşı Karşıya Kalmayın

Burada şunu belirtmemiz gerekiyor. Satışını gerçekleştirdiğiniz evin alış tarihi 5 yılı geçmemişse ticari faaliyet kapsamına girer. Ticari faaliyet kapsamına girdiği içinde sizin ciddi bir vergi yüküyle karşı karşıya gelmenize yol açar. Bunun önüne geçmek için herhangi bir işlem yaptığınızda mutlaka konunun uzmanlarından destek almanız gerekir. Bursa’da mali müşavirlik alanında uzman ekibimiz sayesinde ağır bir vergi veya vergi cezası ile karşılaşma riskinizi ortadan kaldırmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Share on
Bir cevap yazın