DUNS Numarası Nedir? Nasıl Alınır?

DUNS numarası, Data Universal Numbering System yani Veri Evrensel Numaralandırma Sistemi’nin kısaltmasıdır. DUNS numarası, faturalandırma, ödeme yapma, müşterilere ulaşma, doğru işletmeyi bulma gibi alanlarda kullanılır. Günümüzde, DUNS numarası yaygın olarak kullanılmakta olup, güncel istatistikler 300 milyonun üzerinde kullanıcısı olduğunu göstermektedir.

DUNS Numarası Nedir?

DUNS (Data Universal Numbering System), ticari işletmelerin kimliklerini ve faaliyetlerini tanımlayan 9 haneli bir numaradır. Bu numara, D&B firması tarafından üretilir ve takip edilir. Her işletmeye benzersiz bir DUNS numarası verilir ve bu numara işletmenin ticari faaliyetlerini sınıflandırmak ve kategoriye ayırmak için kullanılır. DUNS numarası aynı zamanda işletmenin grup bağlantılarını da gösterir ve bankalar ve kredi kurumları tarafından işletme kredi dosyası oluşturulurken şirketlerin güvenilirliğini ve finansal istikrarını değerlendirmek için kullanılır. Bu numara benzersiz olduğu için başkaları tarafından kullanılması veya kopyalanması mümkün değildir.

DUNS Numarası Neden Gereklidir?

DUNS numarası, dünya çapında işletmelerin bilgilerini tanımlamak ve erişmek için kullanılan bir sistemdir. Bu numara, bir şirketin adı, adresi, telefon numarası, kuruluş yılı vb. bilgileri sağlar. Numara, D&B firması tarafından üretilir ve takip edilir. Her işletmeye benzersiz bir DUNS numarası verilir ve bu numara işletmenin ticari faaliyetlerini tanımlamak ve kategoriye ayırmak için kullanılır. Potansiyel ortaklar ve borç verenler DUNS numaranızı kullanarak işletmeniz hakkında ticari kredi raporu talep edebilirler. Aynı zamanda, birlikte çalışmak istediğiniz herhangi bir şirket hakkında bilgi elde etmek için de DUNS numarasını (Eğer o şirketin DUNS veri tabanına kayıtlıysa) kullanabilirsiniz.

DUNS Numarası Almak İçin Ne Yapmam Gerek?

Bir DUNS Numarası başvurusu için aşağıdaki bilgilere sahip olmanız gerekmektedir:

  • İşletmenin yasal statüsü (ortaklık, LLC, şirket veya mülkiyet),
  • İşletmenin yasal adı,
  • Kuruluş yılı,
  • Birincil ürünler veya hizmetler,
  • İşletmedeki çalışan sayısı,
  • Adres bilgisi ve telefon numarası.

DUNS Numarası Nasıl Alınır?

Basit bir çevrimiçi başvuru formu sunan Dun & Bradstreet’in resmi web sitesine girerek numaranızı alabilirsiniz. Öncelikle web sitesinin sağ üst tarafında yer alan DUNS Number menüsüne tıklayın. Alt menüde açılan Get a DUNS Number seçeneğine tıklayarak devam edin. Daha sonra ilgili seçimleri yaparak şirketinizin bilgilerini doldurabilir ve işleme devam edebilirsiniz. Bu noktada çevrimiçi başvuru formunu kullanırken tüm bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurmanız önemlidir.

DUNS Numarası Ücret Ödenerek Daha Hızlı Alınabilir mi?

DUNS numarasını ücretsiz bir şekilde almak isteyen işletme sahiplerinin başvuru süreci 30 güne kadar uzayabilir. Numara alma işlemini kısa sürede tamamlamak için ücretli seçenekler tercih edilebilir. Bu yöntemle numarasını alan işletmeler 5 iş günü veya daha kısa bir zaman diliminde işlemlerini tamamlayabilir.

Nerede Kullanılır?

D-U-N-S numarası genellikle işletmelerin Google Ads üzerinde reklamcılık faaliyetlerinde kullanılmaktadır. Ancak orada kullanmak zorunlu değildir. Google Ads üzerinde aylık planlama yapan işletmelerden faturalandırma ve ödeme işlemlerinde Duns numarası talep edilebilmektedir. Numarasının en çok yararlanıldığı alan ise uluslararası ticari pazar ve satış alanlarıdır. Uluslararası platformlarda kendilerine uygun müşteri bulmak isteyen ticari işletmeler ve firmalar da yararlanmaktadır.

DUNS Numarası Sorgulama – Öğrenme

Sorgulama ve öğrenme işlemi yapmak isteyen kişiler yine D&B ‘nin resmi sitesi dnb.com ‘u ziyaret ederek orada bulunan arama kutusu(search box) aracılığıyla 9 haneli kodu yazarak ilgili firmaya rahatlıkla ulaşabilmektedir.

Sizler de tüm bu süreçler hakkında profesyonel, mali ve hukuki destek almak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.

Share on
Bir cevap yazın