Freight Forwarder Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Freight Forwarder Nedir?

Freight Forwarder, Türkçe anlamı olarak “nakliye şirketi” olarak adlandırılmaktadır. Bu şirket veya kişi, bireyler veya şirketler için üreticiden pazara, müşteriye veya dağıtım noktasına kadar gönderilerin organizasyonunu sağlar. Malları bir ülkeden diğerine taşımak için bir veya birden fazla taşıyıcıyla sözleşme yaparlar. Freight Forwarder, kargonun ithalatı ve ihracatı gibi konuları da düzenleyen bir kuruluştur.

Freight Forwarder, nakliyecilerin kargo düzenlemelerinde uzmanlaşmış olan bir grup firmalar bütünüdür. Genellikle, nakliye şirketleri çeşitli tedarik zinciri hizmetlerini de içeren aşağıdaki hizmetleri sağlarlar;

  • Deniz veya hava kargo taşımacılığı
  • Menşe veya varış noktasından iç ulaşım
  • Belgelerin hazırlanması
  • Depolama ve depolama hizmetleri
  • Konsolidasyon ve dekonsolidasyon
  • Kargo sigortası ve gümrük işlemleri

Freight Forwarder Faaliyetleri Nelerdir?

Freight Forwarder türleri dediğimizde, taşıyıcılar, gemiler, uçaklar, kamyonlar ve demiryolları dahil olmak üzere çeşitli nakliye modlarını kullanırlar ve genellikle tek bir gönderi için birden çok taşıma yöntemi kullanırlar. Örneğin, bir Freight Forwarder bir kargonun bir tesisten bir havaalanına kamyonla taşınmasını, hedef şehre uçulmasını ve daha sonra havaalanından bir müşterinin binasına başka bir kamyonla taşınmasını içerebilir.

Freight Forwarder şirketleri, uluslararası gönderilerin nakliyesini düzenleyen ve gümrük belgelerinin hazırlanması ve işlenmesi gibi uluslararası gönderilerle ilgili faaliyetlerde uzmanlaşmış firmalardır. Nakliye komisyoncuları genellikle ticari faturalar, göndericinin ihracat beyannamesi, konşimento ve taşıyıcı tarafından istenen diğer belgeler gibi bilgileri incelerler. Bu belgeler genellikle ihracat, ithalat veya aktarma ülkesi tarafından talep edilen belgelerdir.

Freight Forwarder Ne İş Yapar?

Freight Forwarder, şirketler ve bireyler için malları üreticiden ulusal veya uluslararası bir pazara, müşteriye veya nihai dağıtım noktasına taşımak amacıyla gönderileri organize etmekten sorumludur. Hizmet sağlayıcıları lojistik ağında uzmandır ve farklı taşıma yöntemlerini kullanarak sevkiyatı yönetirler. Bazı sevkiyatlar, özellikle uzun uluslararası mesafelerde, tek bir taşıma türüyle gönderilebilir, ancak multimodal taşıma yoluyla birkaç taşıma türü bir araya getirilebilir.

Freight Forwarder, transit, nakliye ve alıcı ülkelerin gümrük formalitelerini, belgelerini, vergilerini ve tarifelerini bilir. Bu bilgi, herhangi bir nakliye operasyonunun, yerel, ulusal veya küresel düzeyde, daha akıcı, hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesine yardımcı olur.

Freight Forwarder Avantajları Nelerdir?

Freight Forwarder hizmetleri gibi herhangi bir lojistik hizmette, süreçte etkili olan birçok faktör vardır. Müşteriler için kazan-kazan bir durum olmasına rağmen, Freight Forwarder hizmetleri alırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Freight Forwarder hizmetlerinin avantajlarından bahsederken, nakliye şirketleri müşterilerine ihtiyaç duydukları hizmetlere dayalı olarak rekabetçi fiyatlar sunabilirler. Ayrıca, diğer müşterilerden gelen kargoların konsolidasyonu yoluyla fiyatları düşürebilirler, böylece birden fazla müşterinin yükü tek bir tam konteyner yüküne yerleştirilerek karlı bir taşımacılık sağlanabilir.

Nakliye firmaları genellikle belirli bir hizmet veya taşıma yöntemi konusunda uzmanlaşırlar, bu da müşterilere profesyonel hizmet almanın avantajını sunar. Ürünlerin güvenli bir şekilde taşınması, hem müşteriler hem de şirket için önemli bir kriterdir ve bu durumda Freight Forwarder hizmeti hayati önem taşır.

Ürünlerin ithalatı veya ihracatı sırasında gümrük sürecinde uzmanlık ve bilgi çok önemlidir. Nakliyeciler güncel gümrük düzenlemeleri hakkında bilgi sahibidir ve ayrıca belgeleri işleyebilir, tarifeleri ödeyebilir ve vergileri düzenleyebilir. Freight Forwarder hizmetleri, ticari işlemlerle ilgili hizmetler sunma yeteneklerine sahiptir. Bunlar, dokümantasyon, banka evrakları, kargo sigortası ve envanter yönetimi gibi hizmetleri içerir. Bu, işletmelerin işlerini kolaylaştırarak birçok avantaj sağlar.

Freight Forwarder Dezavantajları Nelerdir?

Freight Forwarder hizmetleri, bazı dezavantajları da beraberinde getirebilir. Özellikle gümrük ve belge işlemlerinde sorun yaşanması en sık rastlanan problemler arasındadır. Bazı nakliye süreçlerinde ürün kaybı yaşanabilir. Ayrıca, tüm nakliye süreçlerini bir nakliye firmasına emanet etmek, tedarik zinciri kontrolünün kaybedilmesine neden olabilir. Nakliye şirketi detay odaklı ve profesyonelse, işler yolunda gidecektir. Ancak bazen gönderiler zarar görebilir veya kayıplar yaşanabilir. Bunun yanı sıra, maliyetler de bir dezavantaj olabilir. Her şirketin fiyatlandırması farklı olduğu gibi, nakliye hizmetleri kara, deniz, hava veya demiryolu ulaşımına göre farklı fiyatlandırmalar da sunabilir.

Share on
Bir cevap yazın